Соляна кімната як метод лікування та профілактики

Соляна кімната як метод лікування та профілактики

При сучасному шаленому ритмі життя випасти з робочої завантаженості навіть на кілька днів – значить багато що втратити. Як прикро, коли подібне відбувається з незалежних від нас причин – всюди поширеним вірусам. Спочатку дитина приносить захворювання з дитячого колективу, потім родичі, доглядаючи за малюком, підхоплюють інфекцію. І припустити виникнення цього кола не так вже й складно, особливо в осінньо-зимовий період. Тому логічно підготуватися до вірусних атак заздалегідь.

Сучасні підходи до профілактики та лікування вірусних захворювань дихальних шляхів акцентують увагу багатьох лікарів і пацієнтів саме на неефективності застосування антибіотикотерапії. Вона підвищує імунодефіцит і погіршує перебіг захворювання. Безперечні переваги основного методу профілактики вірусних захворювань – вакцинації, але не всі віруси приборкані за допомогою розробки вакцин, не завжди застосування щеплення доцільно. Вакцинопрофілактика має свої недоліки і обмеження. І тоді в профілактиці та лікуванні ГРВІ на перший план виступають методи неспецифічної профілактики, що сприяють зміцненню і нормальному функціонуванню захисних сил організму.

Зміцнювати імунітет – не значить накупити цілу купу медикаментів і вітамінів і годувати цим дитину з дня на день. Набагато ефективніше створити оптимальні умови для розвитку організму – правильне харчування, щоденні прогулянки, дозовані фізичні навантаження, санація вогнищ інфекції, санаторно-курортне лікування за наявності хронічних захворювань, з метою профілактики рецидивів. Слід підкреслити, що просто знаходження в рекреаційній зоні, протягом 2-3 тижнів – ще не оздоровлення. Різниця в кліматичних параметрах не єдина причина захворювань під час оздоровлення. До всього необхідний грамотний підхід, і до відпочинку в тому числі. Чим фізіологічніші параметри, в яких проходить оздоровлення, тим м’якша адаптація, і стійкіший результат.

Для кожної патології свої умови. У нашому випадку ми робимо акцент на клімат, який сприятливо впливає на слизові оболонки дихальних шляхів, відновлює їх структуру після перенесених запальних процесів, покращує показники функції зовнішнього дихання, санує хронічну інфекцію. Такими властивостями володіє повітря насичене соляним аерозолем.

А ось тут починаємо розбиратися детальніше – а який же соляний аерозоль??? По перше, сіль – це не завжди хлорид натрію. А ось для нашого організму природним є саме це поєднання в певній концентрації. Підвищення або зниження кількості іонів хлориду натрію в органічних рідинах тягне за собою патологічні стани. Тому перевагу в спелеотерапевтичних методиках віддають соляним шахтам, в яких видобувається галіт, або галокамерам (соляним кімнатам), де для облицювання використовується саме цей мінерал.

Істотно важливим є те, яким соляним аерозолем проводиться галотерапія – вологим або сухим. Як сухий, так і вологий аерозоль показані при бронхолегеневій патології, але сухий аерозоль в штучних соляних кімнатах, має велику проникну здатність. Він краще осідає в дихальних шляхах порівняно з вологим аерозолем, і тому не викликає бронхоспазм, який спостерігається у багатьох пацієнтів при вдиханні вологого аерозолю хлориду натрію.

Певна концентрація хлориду натрію як в сухому так і у вологому стані впливає на реологічні властивості бронхіального слизу (розріджує мокроту), полегшуючи її виведення із бронхів (бронхолітичний ефект). Сухий аерозоль хлориду натрію має протизапальну, протинабрякову, протимікробну дію, підсилює захисні імунобіологічні властивості слизової оболонки.

Частинки сухого сольового аерозолю зв’язуються з частинками повітряних забруднень (пил, алергени, мікроорганізми), прискорюють їх осідання, що призводить до очищення атмосфери приміщення соляної кімнати або печери. При розпиленні вологого сольового аерозолю, що не має таких властивостей, у закритих приміщеннях, виникає ще й ризик інфекційного зараження пацієнтів під час процедури. Наявність ультразвукових інгаляторів на ринку медобладнання відтіснило потребу створювати галокамери, які продукують вологий соляний аерозоль. Альтернативною методикою на даний момент виступають інгаляції через небулайзер. Тим більше індивідуальна інгаляція за допомогою небулайзера ніколи не зрівняється з результатами одержаними від інгаляції соляним аерозолем в природних умовах – біля моря. Тут в процес лікування або профілактики включаються всі природні параметри – сонце, повітря і вода. Причому, під час шторму концентрація соляного аерозолю збільшується в кілька разів.

Таким чином, ми маємо кілька варіантів галотерапії, що пропонується на території України: лікування в натуральних (природних) соляних шахтах – спелеосанаторій «Соляна симфонія» м. Соледар; лікування в штучних соляних шахтах (соляних кімнатах, галокамерах); лікування та оздоровлення в санаторіях розташованих в рекреаційних зонах (морське узбережжя, соляні озера, соляні гейзери).