Галотерапія як розділ спелеотерапії

Галотерапія як розділ спелеотерапії

Спелеотерапія (грец. speleon-печера; therapia-лікувати) – метод лікування й профілактики захворювань, тривалим перебуванням в умовах своєрідного клімату печер, гротів, гірничих виробок, копалень.

Для клімату природних формацій характерна сталість параметрів – температури, тиску, газового та іонного складу повітря, вологості, радіаційного фону.

Про сприятливий вплив мікроклімату печер на організм людини відомо ще з часів Римської імперії, а цілющі властивості природних гірських формацій описував Гіппократ.

Спелеотерапія, як наука почала свій розвиток на початку ХХ сторіччя і засновником її вважається доктор К. Спаннагель. А на території України вперше спелеотерапія застосовується на практиці в кінці 60-х років минулого століття, на базі Закарпатської обласної алергологічної лікарні. У гірничій виробці соляної шахти № 8 було відкрито підземне відділення для лікування хворих з бронхолегеневою патологією. Через рік було відкрито друге відділення від Всеукраїнської алергологічної лікарні у соляній шахті № 9.

Спелеологами, на чолі з М.Д.Торохтіним, проводився аналіз впливу на організм людини кожного компонента мікроклімату соляної шахти окремо і в комплексі. Основними факторами, що створюють лікувальний клімат є вологість, температура, гравітаційне і електромагнітне поле, проникаюче радіоактивне випромінювання, хімічний і іонний склад повітря, наявність або відсутність соляного аерозолю, його дисперсність, концентрація, уніполярність (співвідношення негативних і позитивних іонів), газовий склад повітря (співвідношення кисню і вуглекислого газу), психологічне сприйняття людиною незвичного навколишнього оточення. Аналізувалися дані не тільки Солотвинського спелеостаціонара, але і діючих соляних шахт Німеччини, Польщі, Угорщини, Росії, Білорусії і т.д. вирішено було розділити шахти за фізичними властивостями на наступні типи: по температурі – субнормальна (8-16 °С), нормальна (17-21 °С), тепла (22 °С і вище); по тиску – низький атмосферний тиск (в горах), нормальний (наземні формації), високий (підземні печери, шахти); за типом повітряного середовища – насичене соляним аерозолем і без явного насичення і т.п. Соляні шахти Солотвинського солерудника були віднесені до теплих шахт з низькою вологістю, підвищеним атмосферним тиском, насиченим дрібнодисперсним соляним (мінерал галіт) аерозолем n (-) 4-5 тис/см3, концентрацією 80%, уніполярністю 0,7, низьким рівнем радіації. Даний клімат є сприятливим для лікування захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів як алергічного, так і інфекційного генезу.

Бачачи ефективність методу, але в той же час, розуміючи його ексклюзивність – обмежена кількість місць, вікові обмеження для спуску під землю, супутні захворювання,що загострюються при підвищенні атмосферного тиску, було прийнято рішення про розробку наземних формацій та відтворенні в них мікроклімату соляних шахт штучно. Так виник новий напрям у курортології – галотерапія. Оскільки основним складовим чинником мікроклімату є сіль, то від назви мінералу (галіт) виникла назва терапевтичної методики (галос-сіль) – галотерапія.

Галотерапія досить молода наука, тому має перспективність у розвитку та більш глибокому вивченні. Аналізом даних по спелеотерапії та галотерапії в Україні займається Одеський державний інститут курортології і відновної медицини і кафедра курортології Ужгородського медичного університету. Обидві методики затверджені і схвалені міністерством охорони здоров’я України.

Слідом за українськими спелеологами і спелеотерапевтами подібними розробками гірничих виробок зайнялися російські вчені. Різноманітність мінерального складу солей на території Євразії надає багатоликість спелео-і галотерапії. Так в Росії заслуговує на увагу спелеостаціонар розташований в калійних рудниках Верхнекамского солерудника, де основним мінералом, який створює соляний аерозоль, є сильвініт – хлорид калію. Подібні характеристики в Солігорському спелеостаціонарі. На території Польщі відомі соляні шахти Величка Краківського воєводства, в Абхазії – карстова печера в Новому Афоні, в Киргизії – гірська печера Чон-Тур.

Але по впливу на організм людини шахти відрізняються одина від одної. Одні призначені для лікування опорно-рухового апарату, інші для лікування захворювань нервової системи, треті – для лікування алергології. Подібно диференціюється і галотерапія – який мінерал використовується для будівництва соляної кімнати, таке і вплив на організм. Тому вирішуючи питання, про будівництво галокамери (соляної кімнати), потрібно визначитися з типом галокамери, основним мінералом, потужністю насичення аероіонами.

Спелео- і галотерапія – це відновлююча терапія, яка дає можливість відкрити внутрішні резерви організму хворого, забезпечує м’який і природний вплив на захисні механізми організму, що дозволяє використовувати цю методику в стадії повної і неповної ремісії в ряді захворювань.