Немедикаментозний метод лікування – галотерапія або, як кажуть, сольові кімнати

Немедикаментозний метод лікування - галотерапія або, як кажуть, сольові кімнати

На людину постійно впливають зовнішні та внутрішні чинники, які в комплексі порушують нормальний перебіг природних процесів, що і призводить до розвитку різних захворювань. Прописна істина, що хворобу легше попередити, ніж лікувати, актуальна у всі часи. Але більшість згадує про неї, лише переступивши поріг хвороби. Здоров’я – це базовий стан організму, а провідна роль у формуванні здоров’я належить правильному способу життя.

Сюди входить і повноцінне харчування, і регулярні помірні фізичні навантаження, і раціональний режим праці і відпочинку, а також нормалізація психологічного стану. Для оптимізації роботи всіх систем організму в здоровому стані, а також для відновлення здоров’я після перенесених захворювань, необхідно проведення комплексу лікувально-профілактичних заходів.

Враховуючи сезонність, контагіозність захворювань, профілактичні заходи можуть розширюватися в своєму діапазоні від неспецифічних немедикаментозних до специфічних медикаментозних методів. Одним з немедикаментозних методів профілактики сезонних інфекційних захворювань є галотерапія – метод лікування штучно створеним мікрокліматом соляних шахт. Приміщення, в яких відтворюється дрібнодисперсний соляний аерозоль, називають галокамерами або сольовими кімнатами. Галотерапія як спеціалізація профілактичної медицини спочатку розвивалася, як реабілітаційний метод при алергічних захворюванях верхніх і нижніх дихальних шляхів та шкіри. Методичні рекомендації розроблялися Одеським інститутом курортології і Всеукраїнською алергологічною клінікою.

Аналіз отриманих даних дозволив розширити спектр показань до галотерапії, простежити вплив мікроклімату сольових кімнат не тільки на дихальні шляхи, але й на інші органи і системи організму. Відвідування соляних шахт рекомендовано не тільки при бронхо-легеневій патології, але і при запальних та алергічних процесах ЛОР органів, неврологічних розладах, алергічних захворюваннях шкіри, як з метою лікування, так і з метою профілактики загострень хронічних процесів, продовження періоду ремісії між рецидивами. В осінньо-зимовий період зазвичай відзначається збільшення кількості простудних захворювань. Особливо до цього схильні діти. Їх імунна система досить сильно відрізняється від дорослої, а тому ще не здатна давати швидкий відсіч інфекціям. Ситуація погіршується й іншими чинниками, які в тій чи іншій мірі впливають на дитячий організм. Стан навколишнього середовища і несприятлива екологічна ситуація, на жаль, теж негативно позначаються на імунній системі. Ця проблема добре знайома жителям великих міст, які живуть в атмосфері підвищеної забрудненості та загазованості повітря. Крім того, перебування в дитячих колективах збільшує ризик захворюваності.

Офіційна медицина пропонує ступінчасту профілактику сезонних вірусних захворювань – підтримка працездатності та активізація системи місцевого імунітету; застосування імунотропних засобів; створення специфічного імунітету (вакцинація). Перший ступінь найдоступніший і безпечний. Відвідування сольових кімнат одна з рекомендацій у цьому списку. Дія соляного аерозолю дозволяє забезпечити нормальне функціонування слизових оболонок дихальних шляхів, контролювати стан реології мокротиння – рідкий слиз (слина, назальне виділення, мокрота) – головна зброя місцевого імунітету. В верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету – захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизисті оболонки пересихають – робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворіє при контакті з вірусом з більшою вірогідності. Головний ворог місцевого імунітету – сухе застояне повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки.

Соляний аерозоль – провокуючий фактор, який викликає гіперсекрецію і розріджує слиз. Крім того, сольові кімнати – це місце, де повітря очищене від хвороботворних мікроорганізмів, пилу та хімічних домішок, і навіть тимчасове перебування в даному мікрокліматі позитивно впливає на організм людини. Другий ступінь – неспецифічний медикаментозний – використання стимуляторів (імуномодуляторів, імунокоректорів) місцевого імунітету, які являють собою фрагменти бактеріальних клітин, що збільшують концентрацію захисних речовин (імуноглобулінів, лізоциму і т. д.) в слизі і мокроті. Вони безпечні, досить ефективні. В той же час не можна забувати про те, що концентрація захисних речовин в слизі і мокроті має значення лише тоді, коли ці слиз і мокрота рідкі. І навіть найдорожчі і кращі стимулятори місцевого імунітету не зможуть проявити свої лікувальні властивості, якщо стан слизових оболонок дихальних шляхів далекі від фізіологічного. Іншими словами – прийом ліків збільшив кількість захисних імуноглобулінів у слизі. Якщо слиз висихає, то кількість не має ніякого значення: у сухому слизі імуноглобуліни просто «не працюють». І знову-таки повертаємося до дрібнодисперсного соляного аерозолю, який підтримує нормальне функціонування слизових носоглотки і бронхів. Третій ступінь – специфічний медикаментозний – створення специфічного імунітету за допомогою вакцинації. Але, оскільки ГРВІ – це кілька сотень найрізноманітніших вірусів, вакцинація неможлива. Не можна захиститися від усіх, але можна створити вакцину від якогось одного, конкретного вірусу, наприклад вірусу грипу, але чи буде дана вакцина ефективна через рік, враховуючи і різновид вірусів грипу?

Вибір профілактичного засобу продиктовано епідеміологічною ситуацією, матеріальним станом населення, великою кількістю інформації в ЗМІ, авторитетністю медперсоналу, ну і, звичайно ж, грамотністю самого населення в цих питаннях. Проходження курсу галотерапії у сольових кімнатах іноді здається дорогим задоволенням на тлі більш-менш стабільного стану організму перед спалахом вірусних захворювань. Але матеріальні витрати на лікування навіть банального ГРВІ будуть завжди на порядок вище, до того ж будь-який фармакологічний препарат має цілий ряд побічних явищ на відміну від природних методів.