Соляна кімната – історія виникнення

Соляна кімната - історія виникнення

Проблеми, з якими стикається сучасна медицина, багатогранні. Дивно, але лікування хронічних захворювань все більше і більше ставить в глухий кут ортодоксальну медицину. Здавалося б, наука йде семимильними кроками, і багато проблем є вирішувані, але замість цього ми бачимо, як зростає класифікація захворювань, збільшується список причин, що викликають ці захворювання. Чи замислювалися ми коли-небудь – чому на одне показання для прийняття ліків існує цілий список протипоказань та побічних дій?

Втомившись в кінцевому підсумку від лікування після лікування, ми починаємо згадувати про нетрадиційні методики лікування. Але от питання – лікування природними методами традиційно чи ні? Чомусь те, що здавна дала матінка природа людині, втратило свою актуальність в наш час і використовується ортодоксальними лікарями вже тоді, коли використані всі офіційні методики?

Про лікувальний вплив мікроклімату карстових печер відомо з давніх часів. На території таких природних комплексів облаштовували лікарні (спелеостаціонари), санаторії, бази відпочинку. Не багато країн можуть похвалитися наявністю таких природних джерел здоров’я на своїй території. Але безсумнівна ексклюзивність цього методу, пов’язані з цим невелике число ліжок, висока вартість процедур, необхідність переїзду в інші кліматичні зони цілком природно обмежує його широке поширення. До того ж методика спелеотерапії обмежувала коло бажаючих пройти це лікування за віковими критеріями (діти до 10-14 років, дорослі після 65 років), наявністю захворювань, на яке має прямий вплив барометричний тиск, тому природні шахти, найчастіше розташовані під землею на глибині 150-400 м. Тому логічним стало рішення спелеологів спробувати відтворити мікроклімат лікувальних шахт штучно, давши найменування проекту – соляна кімната – “vital air room”, що в перекладі означає “кімната живого повітря”.

Перші соляні кімнати на території України з’явилися на початку 80 років минулого століття. За основу брався мікроклімат Солотвинської соляної шахти, на базі якої побудований підземний стаціонар Української алергологічної лікарні – іонний і хімічний склад повітря, його фізичні параметри (температура, відносна вологість), кількість мікроорганізмів у повітрі. Спочатку створювали мікроклімат за допомогою розпилення кам’яної солі в закритому приміщенні. Довгий час саме такі процедури і носили назву соляних кімнат. На тлі одержуваного позитивного лікувального ефекту, спелеологи бачили і недоробки – агресивна дія крупнодисперсного соляного аерозолю на видимі слизові (сильне печіння слизових, сльозотеча), дискомфорт під час прийняття процедури (осідання крупинок солі на одяг), поверхневий вплив на нижні органи дихання (середні і дрібні бронхи, легені).

Стіни в соляних кімнатах, де розпилювався сухий або вологий соляної аерозоль були виконані з керамічної плитки і тому поставало питання про додаткову дезінфекцію. Але так як дезінфектанти мають сильну алергенну основу, то за облицювальний матеріал вирішено було використовувати саму природну сіль, яка є природним джерелом негативної іонізації, захищає від зовнішніх агресивних факторів (пилу, хвороботворних мікроорганізмів, алергенів), сприяє підтримці асептичних умов середовища, є буферною ємністю по відношенню до атмосферної вологи, шуму, а також виконує естетичну функцію, створюючи комфортне відчуття перебування в соляній кімнаті, що покращує функціональні, адаптаційні та захисні сили організму, знімає емоційний стрес. Використання мінералу Галіт Солотвинського солерудника максимально наближує мікроклімат соляної кімнати до хімічного складу повітря в Солотвино.

За минулі 30 років зовнішній вигляд і мікроклімат соляних кімнат кардинально змінився і максимально наблизився до природних лікувальних параметрів. Заміна апаратів розпилення соляного аерозолю на генератори дрібнодисперсного соляного аерозолю дозволила розширити спектр показань до галотерапії, глибину впливу соляного аерозолю на організм людини, зменшила перелік протипоказань до даної методики. На сьогоднішній день соляна кімната – це повноцінна імітація природної соляної печери 

Методика лікування органів дихання та ЛОР-органів, алергії, дерматологічних проблем у соляній кімнаті
Актуальним на сьогодні є питання будівництва соляних кімнат не тільки на базі лікувальних і лікувально-профілактичних закладів, але і в дитячих загальноосвітніх закладах (дитячі садки, школи, літні оздоровчі табори) – для профілактики сезонних вірусних інфекцій та з метою оздоровлення; на підприємствах з шкідливими умовами праці – з метою тимчасової елімінації алергенів і полютантів, профілактики розвитку професійних захворювань.
Перспективним напрямком є будівництво соляних кімнат при спортивних комплексах з метою відновлення і природної мобілізації сил та ресурсів організму спортсменів після тренувань і змагань, а також з метою профілактики “синдрому втоми”.
30-літній досвід гало-і спелеотерапії показав позитивний вплив даної методики на проблеми косметологічного і дерматологічного профілю. Тому будівництво соляних кімнат актуально при салонах краси, SPA-салонах та схвалено і рекомендовано Міністерством охорони здоров’я України.